Mehmet Sarışın
Tüm yazıları POLEMİK Mehmet Sarışın mehmetsarisin@gecce.com
25 Şubat 2013 11:37

Kadınken nasıl erkek olunur?

Kadın oyuncu Nil Erkoçlar erkek oldu ya... Aklım sır ermedi bu işe... Merak ettim, araştırdım. En azından olayın tıbbi boyutunu öğreneyim diye...

Neler mi öğrendim. Eski Nil'in vajinası vardı yeni Rüzgar'ın penisi var. Ama bu penis yapay. Penis yapay olunca da normal erkeğinki gibi sertleşmiyormuş. Ancak el yardımıyla cinsel birleşme gerçekleşiyormuş. Bundan da anladığım penisin boyu her zaman aynı... Öyle küçülme büyüme yok yani... Bir de ilginç olan yapay penisi olan erkek boşalmıyormuş da!.. Yani kadınken erkek olan erkek koftiden erkekmiş... Zaten aklım almamıştı da bu araştırma beynimdeki soru işaretlerini giderdi. Dünyaya kadın olarak gelirsin ve kadın olarak gidersin. Erkek olarak gelir erkek olarak gidersin. Niye oranla buranla uğraşıyorsun canım.

Neyse şimdi gelelim bu tür ameliyatların bilimsel boyutuna...

Erkekten kadına değiştirme ameliyatı, kadından erkeğe değiştirme ameliyatından on kat kadar daha çok yapılmaktadır. Bu ameliyatta penis dibinden kesilip çıkarılır. Böylece sinirler ortaya çıkar ki, bunlardan yeni bir klitoris meydana getirilir. Yara izi oluşacağı için bu klitoris orijinali kadar duyarlı olmasa da, yine de zevk verir. Testisler, torbaların bir kısmı çıkarılır. Sonra anüsün birkaç santim yukarısında yapay bir vajina açılır, kemiksiz ve yumuşak olan bu bölgede bu iş kolayca yapılır.

İki parmak girecek kadar genişlikte ve yirmi santim kadar uzunlukta bir kanal oluşturulur. Bunun kapanmamasını sağlamak için içerisi bir deri nakli yapılarak bununla döşenir.

Özel bir aletle uyluğun iç kısmından yüzeysel bir deri tabakası çıkarılır. Bu deri graftı, vajinanın boyutundaki bir plastik çubuğun çevresinde dikilir. Sonra bu böylece ameliyatla açılan kanalın içine yerleştirilip tutuncaya kadar üçle beş hafta öylece bırakılır. Kuşkusuz, bu durum enfeksiyonlara çok elverişlidir ve enfeksiyon olursa, o da iyiliği geciktirir. Plastik çubuk çıkarıldıktan sonra, açılan yolun çökmemesi için içeriye altıyla sekiz hafta sonra oluşacak tam iyileşme ve cinsel ilişki olanağı gerçekleşinceye kadar kalmak üzere, genişletici bir madde konulur. Bazı operatörler vajinayı oluşturacak deriyi, kesilen penisten elde ederler ve bunun derisini ters yüz ederek kullanırlar. Bazıları da bu iş için bağırsak dokusundan yararlanırlar. Torbalardan çıkarılmayıp da kalan kısım kıvrılır ve yeni yapılan vajinanın ağzına dikilerek vajinanın dışındaki dudaklar oluşturulur. Hormon tedavisiyle zaten bir miktar büyümüş bulunan göğüslere şimdi silikon takılma sırası gelmiştir. Birçok kişi buna gerek duymaz.

Kadından erkeğe değiştirme ameliyatıysa, bir hayli daha güç olup aynı derecede başarılı da değildir. Hormon tedavisi sırasında göğüsler küçülüp klitoris büyür. Total histerektomi ve ooferektomiyle rahim ve yumurtalıklar alınır, bununla birlikte iki taraflı basit mastektomi yapılarak göğüsler çıkarılır. Ameliyatın genişliği nedeniyle, bunlar çok kez basamak basamak yapılır. Vajina içindeki örtü tabakası çıkarıldıktan sonra kapatılır. Klitoris bölgesinden deri graftlarıyla penis dokusu yapılmaya çalışılır. Bu yeni peniste sertleşmeyi sağlayacak doku yoktur, bunu sağlamak için silikon çubuklar konulur. Bu, gerçek bir sertleşme olmayıp, ilişki sırasında elle yardım edilerek, vajinaya girmeye yetecek durumdadır. Başlıca zorluk idrar etme konusudur. Yeni erkeğin bu işi ayakta yapması söz konusudur. Dudakların dokusundan torbalar yapılır, bu yeni yapılan torbaların içine de, yapay olan ve iş görmeyen testisler konulur. Silikon vücuda yabancı olmayan bir madde olduğundan, testisler bu maddeden yapılır. Cinsel faaliyete ameliyattan en az sekiz hafta sonrasına kadar izin verilmez.

Bu ameliyattan sonra orgazm olabilir mi?

Normal erkekte orgazm sırasında meni boşalımı olur, ameliyat erkeğindeyse penis sertleşmediği ve yapay testislerde meni yapılmadığı için bu olamaz. Bununla birlikte ameliyat erkeğinde yine de orgazm duygusu olabilir. Bu duygu, normal kadındaki doyuma benzer ve klitorisin çıkarılmış bulunduğu bölgede toplanır.

Ameliyatla kadın olanlardaysa, orgazm, bazılarında başarılamamakla birlikte, olabilir. Gerçek klitoris bulunmadığı ve sinirlerden bazıları ameliyat sırasında zedelendiği için ameliyat kadınında, normal kadındakine göre, doyum daha zor olur.

Bu cinsiyet değiştirme ameliyatlarından sonra birçok önemli komplikasyon olmuştur, otuz sekiz vakadan on sekizinde böyle ciddi durumlar meydana gelmiştir.

Kadından erkeğe değiştirme ameliyatlarında bu sorunlar arasında, yapay testislerin vücut tarafından reddedilmesi, enfeksiyon ve bir tüfek alıp, operatörün genital organlarını havaya uçurmak isteğine kadar pürüzler bulunmaktadır.

Çevrenin önyargıları, ameliyat sonrası sorunlar ve bu denli büyük' kişilik değiştirmenin sonucu olarak ortaya çıkacak birçok kaçınılmaz ruhsal sorun mutluluğu etkileyecektir. İncelemelere göre, ameliyattan sonra, transseksüellerin on tanesinden ikisi mutluluğa kavuşabilmektedir.

Bu ameliyat kimlere yapılmalıdır?

Otuzla elli yaşları arasında, duyguları ve sonraki yaşamları bakımından belirli yön almış, kendi seks organlarından son derece nefret eden, bu işin bir ölüm kalım konusu haline geldiği kimselere bu ameliyatların yapılması söz konusu olmalıdır.
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece gecce.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!
  • Bunu Pinterest'te  paylaş!

YORUMLAR

(25 Yorum Yapıldı)

Misafir(yagmur) onun neler yaşadıgını ve neler hissettigini anlayamayız ama bence allah seni nasıl yarattıysa öle yaşamalısın

25.2.2013 11:45:01

Misafir(esra) ivir zivir,zirvalikdan baska bisey degil,bu kadar guzel bi bayanin erkek olmasina karar vermesi psikolojik destek almasi tedavi edilmesi sarttir,karar verdigine gore belkide yapmistir bilinmez,bir gercek var..hayatda ne olursa olsun herseyin kabul etmek gerekir..bu doganin kanunu,bu kanunu bir zevk ugruna cignememeli,omru boyunca ne anne olabilecek nede baba..biyolojik olarak cocuguda olmuyacak aci durum...allah bilincli ailelere yardim edip doktor yardimiyla psikolojik yardimda bulunabilirler...nil iicin zor durum herkes bunu konusuyor butun gazeteler resmini yayinladi..insanlar dalga gecerek intihara bile surekliyebilir..ne diyelim bundan sonrasi zor allah yardimcisi olsun...

25.2.2013 11:55:54

Misafir(mizar) Bence doğduğundan beri kendini kadın bedeninde hapsolmuş bir erkek olarak hissetmeseydi tüm bu zor ameliyatları ve bu psikolojik baskıları sırf değişiklik olsun diye çekmezdi.Sizin bu mantığınızdan yola çıkarak penisi olmayan yada zaman içinde penisini yada işlevini kaybeden bir erkek "erkek"bile değildir öyleyse.Sizce gerçekten o kadar basit olabilir mi?Önemli olan sadece onu kullanarak erkek vasfına bu şekilde erişmek mi?İçinde ne hissettiği değil mi?Tüm hayatı boyunca penisini bir şekilde kullanamamış yada cinsel ilişkiye girmemiş pek çok adam var,o zaman onlarda erkek sayılmaz öyle mi....Fazla yüzeysel kafalar bunlar.

25.2.2013 12:13:15

Misafir(realist) Çok haklısınız bu yazınızdan dolayı sizi tebrik ediyor verdiğiniz bu önemli bilgileri gençlerin dikkatle okumasını tavsiye deiyorum

25.2.2013 12:35:11

Misafir(olgun latife ) bu sadece ve sadece allahı inkardır böyle insanlar korkarımki kıyametin yaklaştığını gösteriyor

25.2.2013 14:28:31

Misafir(esrainci) Oyuncunun ropörtajını okudum.Bu ameliyatı olana kadar yaşadıklarını,içindeki duygusal fırtınaları,psikolojik sorunlarını gayet samimi bir dille anlatmış..Bu verdiğiniz bilgilerin tamamının ve daha fazlasının ayrıca geçirdiği operasyonun sonuçlarının sizden bizden çok daha farkındadır diye düşünüyorum.Bu arada erkekliği sadece tek bir organa indirgemek, hatta o organ anatomi ve fizyonomi bakımından orjinalinden daha farklı olacağı için o kişiye kofti erkek şeklinde yafta yapıştırmak çok sığ ve kaba bir söylem.Mizar arkadaşa katılıyorum..

25.2.2013 14:36:11

Misafir(sedef) ALLAH yardımcısı olsun bu duruma alışması ,alıştırması en az 10yılını alır.ozamanda pişman olur .ewlenmek istediğinde asıl sorunlar büyür

25.2.2013 16:34:06

Misafir(nil) Öncelikle yazınızda kullanmış olduğunuz kofti erkek tanımlamasını şiddetle kınıyor ve bunu kadın erkek ilişkilerindeki muhtemel genel bakış açınızın sığlığına veriyorum.Kafanızdaki esas erkek tanımı cinsel organ,yataktaki başarı vs.gibi kavramlara bağlı ise zaten toplumumuzdaki erkek tanımını çok rahat 'toptan koftiler'olarak değiştirebiliriz.Konu kadından erkeğe geçiş sürecine gelince,hiçkimsenin böyle psikolojik ve fizyolojik travmalarla atlatacağını adı gibi bildiği bir dönemi sizin belirttiğiniz basit bakışaçısı ve nedenlerle yaşamaya cesaret edebileceğini düşünemiyorum bile...Yatakodası,cinsel tercihler,hatta daha ötesi sapkınlıklar,obsesyonlar,fetişler vs.tartışmaya açık veya eleştri,alay konusu olacak konular değildir kanaatimce.Hepimiz insanız ve kimbilir kendi içimizde ne büyük defolarla yaşayıp kendimize bakmadan insanları nasılda rencide ediyoruz.Çok normal ve hatta konservatif yaşayan biri olarak konuya çok yönlü ve daha hassas bakmak gerektiğine inanıyor,hayatta herkesin bir sınavı olduğunu düşünüyorum.Bırakında herkes yaşadığından öte daha da incitilmeden versin bu sınavı...Koftilikte organlarla,işlevlerle,ölçülerle değil,yürekle ölçülsün..Yeniyüzyılda her işini çok rahat kendi kendine görebilen kadınların zaten artık öncelikli ihtiyacı olan bunlar değil.

25.2.2013 19:38:03

Misafir(Kesin Pisman Olucak) Cok pisman olucak.Pisikolaji tedavi almasi gerekiyordu.Biliyorum tedavi almis,ama doktoru basarili olamamis.Vücudunu,kanligi Nile sevdirmesi gerekiyordu.Güzel fizigi vardi,onunla barisik ve mutlu olmasi gerekiyordu.Ruhunda,icinde erkek gibi hissediyorsa erkek mi olmasi gerekiyordu.Erkek karekterli kadinlarda var.Cocugu olmicak.Baba -Anne olamicak.Zaten normal insan olamicak.Cok yazik.Bu operasyonu gecirmege mecbur degildi.Neyse göz göre göre kiz kendini yakti,elimizden bi sey gelmez :(

25.2.2013 19:40:31

Misafir(elifnur) Allah böyle yaratmış diyorsunuz. Tamam. Bir de şöyle düşünün; bedenini öyle yaratan allah ruhunu da öyle yarattı! Kadınsanız erkek bedeni içinde, erkekseniz kadın bedeni içinde olduğunuzu bir düşünün. Ben düşündüm, inanılmaz derecede sıkışmış hissettim ve bu hissi 26 yıl birisinin yaşamasına çok üzüldüm. O artık 'olduğu gibi' ve 'mutlu'.

25.2.2013 19:52:37

Misafir(aylin) ben kendine yazar diyen ve bu cümleleri kuran şahsiyete bişeyler söylemek istiyorum.. gerçekten psikolojik bir bunalım nedeniyle bu hale gelmiş bir insan hakkında böyle atıp tutmak ne kadar doğrudur.sen bu insanın ne hissettiğini anlayabiliyor musun da böyle konuşuyorsun..sanane milletin penisinden vajinasından.gerçi Bülent Ersoy'u görsen diva diye eteklerine yapışırsın ya neyse... kusura bakma da asıl koftiden erkek sensin. bunca tanınmış yazar arasında ezilince dikkat çekmeye çalışman normal tabi sana da hak vermek lazım. ama yürekli olup adam gibi yazılar yazarsan zaten insanlar seni takip eder böyle ucuz numaralara gerek yok...bu yorumun yayınlanacağından da şüpheliyim zaten.. taktir site yöneticisinin. (Bu yorumu kendim onayladım. MS...)

26.2.2013 01:11:45

Misafir(cemile) Cok ama cok kaba bi uazi olmus.Size yazar demek bile icimden gelmiyor.Bence bow konuwacagina Ruzgari topluma kazandirin.

26.2.2013 13:23:57

Misafir(gercekler.) aylin sen nilin ablasisin galiba gercekleri gormezden gelmen ne sacma,gercekler acidir.yazar oyle guzel bilincli anlatmiski oyle atip tutman tepki vermen demek senin psikolojinde bozuk git tedavi ol..her kadinin icinde erkeksi ruh vardir..hemen gidip memelerimi kestirip penismi takmam lazim ozaman hemen acil psikolojik tedavi gormeli ve mutlu barisik olmali insan kendisiyle...birakin bu sacmaliklari bulent ersoy fiziki olarak kadin olmus ama hala erkek gibi davranmasi gurlemesi sinirli agresif tavirlari onun erkek oldugunu gosteriyo,zaten,istedigi kadar kadinim desin hanim hanimcikmi bulent ersoy birakin bunlari...mutsuz insanlarsiniz siz...on yargili olanlar bir gram cesareti olmayan insanlar konusmayin..

26.2.2013 13:45:57

Misafir(Agzı olan konuşuyorrrrr) Herkes bos konusmasın sırf unlu oldugu ıcın bu kadar gelınmez kı ınsanın uzerıne dısarıda mılyon tane ınsan var bu durum da neden bır sanıye bıle olsun yerıne koymuyorsunuz kendınızı ne yasadıgını ne bılıyorsunuz da konusuyorsunuz....ELLEN da bır kadın ve erkek olmayı sectı ve bır kadınla evlı Ricky Martin, Elton John bunların kı cok mu normal .. Bu arada rüzgar kendmı bıldım bılelı erkek gıbıyım dıyor erkegım dıyor neden pısman olsun 2 sene tedavi görmüş heseyin bilincin de yani...( İNSANLARIN AGZI TORBA DEGIL Kİ BÜZESİN )...

26.2.2013 14:45:48

Misafir(Derya) Rüzgar Bülent Ersoy´dan farkli birsey yapmadi. Onu kinayanlar neden Bülent Ersoy dinliyolar aceba?!! Türkiye Bülent Ersoyu servet sahibi yapmis bir millet o acidan ben Nil Erkoclarin simdi Rüzgar olmasina karsi cikanlari anlamiyorum. Herkesin kendi karari...her koyun kendi bacagindan asilir. Insanlarin,yargilama gibi bir lüksleri de yok!!

26.2.2013 14:47:21

Misafir(selen) cinsiyet değişimlerini biyolojik olarak incelemek çok cahilce bir şey. insan, toplumun ona biçtiği cinsiyeti reddedip, hissettiği kişi olma ve bu konuda saygı görme hakkına sahip olmak zorunda. sonuçta bu bir tercih değil. yapay penisler tek bir cins olmadığından insanları sadece tek ve yetersiz bir tür yapay penis olduğunu söyleyerek, "zaten tam bir erkek olamaz" imajı yaratmak da çok yanlış. rüzgar gibi erkekleri yetersiz görmek kendinizi daha fazla erkek hissetmenizi mi sağlıyor bilmiyorum ama rüzgar yeterince para harcadıysa erekte olabilir. ayrıca transeksüel kadınların mutsuzluğu orgazm problemlerinden değil; kiralayacak ev, gidecek restoran, konuşacak arkadaş bile bulamamalarındandır. insanları bu kadar kolay yargılamadan, "orgazm bile olamaz, meni bile üretemez" gibi aşağılamadan önce biraz düşünün ve hissettiği insan olduğu için onun adına mutlu olun.

26.2.2013 16:33:56

Misafir(abdülaziz) öncelikle bu yazıyı yazan şahsiyeti şiddetle kınıyorum.bu durumda olmayı asla kmse istemez.yazınızla bu şahsiyeti aşığılamanız çok kötü bir durum.enpati yapın bi 10 dakka...sizin başınıza gelse idi böyle bir duygu karışıklığı acaba siz olayın içinden nasıl çıkardınız.umarım evlatlarınız vardır dua edinde böle bir olay onların başına gelmesin.olayın tıbbi kısımlarını yazarak iyicide aşağılamayı abartmışsınız.şahsiyetle Allah arasında olan bu durumu kime kullanmamalı.bu yazınızla belki dikkat çekmek istediniz ..lakin dikkat çekip öfke topladınız .dediğim gibi dua edinde böle zor durumlarla herhangi birşekilde karşıkarşıya gelmeyin...berbat ve çok çirkin bir yazı...... (M.S.)

26.2.2013 18:16:22

Misafir(seda) yorumlari okuyorumda her kes nasilda hakli filn yazmis neresi hakli yazi cok guzel avrupayi goruneceksiniz deye yazdiklariniza bakin ben kiniyorum bi defa bedenine verdigi eziyyete bak. bide diyor ki 26 yil boyle yasadim tamam 10 yili cinsel hayat olabilir bu 10 yil nasil idare etdiysen oylede gederdin kardesim

26.2.2013 20:30:23

Misafir(aylin) sanatçıyla herhangi bir akrabalığım yok, sıradan bir bayanım. ayrıca mutsuz değilim ve herhangi bir psikolojik sorun yaşamıyorum. bu durumu kabul etmek kolay değil ama yorum yapıp hakaret etmek de kimseye düşmez. herkes kendi tercihlerini yaşar. ben yazıdaki kaba tabirlerden hoşlanmadığım için böyle bir yorum yaptım. ki aynı yorumu size de yapıyorum(gerçekler) yarın bülent ersoyu görsen eteklerine yapışırsın ünlü diye. olmayan bişeyi ekletmekle olanı kestirmek arasında hiçbir fark göremiyorum. ikisi de mutlu olmak için atılan bir adım bizlere saygı göstermek düşer ayrıca bu insanın ailesini ve yaşını da düşünün. Yarın çocuklarınızdan aynı şeyleri yaşarsanız bu yorumlarınızı hatırlarsınız. ayrıca yorumum onaylandığı için de teşekkür ederim. en azından eleştrilere açık olmanız iyi bişey.

26.2.2013 23:14:22

Misafir(timur) dunyanin her tarafinda escinseller var.%95 i ameliyat olmadan gayet normal hayatlarini suruduruyorlar.Bu ameliyat olup cinsiyet degistirmek cok sacma.

27.2.2013 01:15:53

Misafir(emir) ben bir türk toplumu parçası olarak bu tür beşeri yaradılışın böylesi akılalmaz cinsi değişimlere çok karşıyım ve üzgünüm.bence insanların ameli neyse zikride o dur.günümüzde yaşı 35 lerin üzerine geldikten snra bir çok erkeğin sexüalitesini kaybetmesi orgazma girememesi ve özellikle de (antropos'a) girmesi yani erkeklik hormonlarının kaybolması pesinin sertleşmemesi ve bu durumdan dolayıda ailevi bağların kopması evliliklerin yokolması boşanmaların çoğalması vs.vs benzer gbi durumlarda mağdur olan erkelerin gidip hemen ameliyat masasına uzanıp cinsiyet değiştrmesi gerkiyor ama böylesi kuradışı akıldışı toplumdışı özelliklede varoluş yaradılış dışı ibretlik bir değişimi hemen hemen kimseler düşünüp göze alamıyor...kız olduğun halde erkeksi düşüncelerin olabilir ama netice olarak fizyolojik açıdan tamamen kızsın bir erkek olarak dişisel düşüncelerin fikirlerin olabilir ama asıl yaradılışın bir erkek...diyelim ki bi kızsın ama erkeksi düşüncelerinden bir bayan vucudunun içine bir erkek olarak hapsolduğunu hissettiğinden dolayı büyük bir tıbbi operasyonla erkek olmaya karar verdin ve dilediğin gibi oldun. peki esasoğlan olamadıktan sonra bir ilişki sırasında zevk almadıktan tatmın olamdıktan snra penisin kendiliğinden sertleşmedikten hatta birleşim sırasında hatta boşalamayıp bunu bu birlikteliği elinin yardımıyla yaptıktan sonra sırf erkeksi duygularından dolayı böylesi toplumdışı yaradılış dışı bir ameliyat senin neyini değiştirebilir ki.......

27.2.2013 15:23:48

Misafir(sezin) Ben bu durumdan hiç bir şey anlamadım kendini iyi hissedecek diye hem yaradılış olarak bir erkek olmadığı halde bir ameliyatla kendini ömür boyu kandırmaktan başka bir şey değil bu neticede erkek değilsin ve yapılan peniste müdahale dışında sertleşme yok bir erkekteki gibi haz yok bir şey yok yazık çok yazık dinsel boyut açısından çok daha vahim bir durum çok yazık

27.2.2013 22:42:23

Misafir(merve) bunu anca çocuğunuz transeksüel olursa anlarsınız nil eğer hayatına bu şekilde devam etseydi intihara kadar varıcaktı dini açıdan daha kötü bi sonuç doğuracaktı yaşlanınca çoğunuz koftiden erkek oluyosunuz zaten bu mantığa bakılırsa eczane eczane ilaç arıyosunuz ..

1.3.2013 20:14:11

Misafir(yaren) bence nil hayatının en dogru kararını vermiş.

30.5.2013 20:44:38

Misafir(ruzgar) her kafadan bir ses cıkıyor ben ruzgarı desteklıyorum bu konuda hıssettıgı gıbı olmus sımdı bı dusunelım es cınsel olan bır ınsan sevdıgıyle turkıyede nasıl evlenebılır SENI SONUNA KADAR DESTEKLIYORUMM RUZGAR cok yakısıklı olmusun:: bende erkek olcam

10.11.2013 18:04:28
Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz